Ireland Water Polo

Irish U15 Cups 2019 - Congratulations to Cathal Brugha Girls and Clonard Boys

 
2019 Irish U15 Cup Champions - Cathal Brugha
 
2019 Irish U15 Cup Champions - Clonard
 
 
2019 Irish U15 Cup Silver Medalists - Corrib
 
2019 Irish U15 Cup Bronze Medalists - Clontarf
 
2019 Irish U15 Cup Bronze Medalists - North Dublin
 
 
2019 Irish U15 Cup MVP - Jake Bowden (Clonard)
 
 
Bert O'Brien presenting the U15 Cup to Clonard

Tournament Details

The Irish U15 Cups (open to athletes born in 2004 and later) took place in Galway over the May bank Holiday weekend (May 4-6th 2019)


The 7 girls teams and 9 boys teams were drawn into groups as follows:


Girls A Girls B Boys A Boys B Boys C Boys D
Clontarf Tribes Athlone Claremorris Drogheda Clontarf
St Vincents Cathal Brugha St Vincents Clonard Corrib Cathal Brugha
Clonard Donegal Diamonds North Dublin
Bangor


Match Schedule and Results


Tournament Director Eamon Caulfield released the Match Schedule (download Eamon's updated letter to the Clubs as a PDF here) which was as follows:


Saturday 4th May - Kingfisher NUIG Pool - Matches 4 x 5mins 1 time out
Match no Time Group White Blue Comments
1 1250 Boys Gp A Athlone 1-19 St Vincents
2 1330 Girls Gp A Clontarf 6-1 Clonard  
3 1410 Girls Gp A St Vincents 8-6 Bangor
4 1450 Girls Gp B Tribes 2-5 Cathal Brugha  
5 1530 Boys Gp A Athlone 2-18 North Dublin
6 1610 Boys Gp B Claremorris 3-23 Clonard  
7 1650 Girls Gp A Clontarf 8-2 Bangor
8 1730 Girls Gp A St Vincents 8-3 Clonard  
9 1810 Girls Gp B Tribes 4-9 Donegal Diamonds
10 1850 Boys Gp C Corrib 14-1 Drogheda  
11 1930 Boys Gp D Clontarf 2-9 Cathal Brugha
12 2010 Boys Gp A St Vincents 8-7 North Dublin  
  END 2100          
             
Sunday 5th May -  Kingfisher NUIG Pool - 
Matches 13-19: 4 x 5mins
Matches 20-27: 4 x 4 mins
1 time out
Match no Time Group White    Blue Comments
13 1250 Girls Gp A Clontarf 9-8 St Vincents
14 1330 Girls Gp A Clonard 7-6 Bangor  
15 1410 Girls Gp B Cathal Brugha 3-9 Donegal Diamonds
16 1450 Boys Qtr 1 St Vincents8-4 Clontarf  
17 1530 Boys Qtr 2 Clonard 11-0 Drogheda
18 1610 Boys Qtr 3 Corrib 9-3 Claremorris  
19 1650 Boys Qtr 4 Cathal Brugha 2-7 North Dublin
20 1730 Girls PO 1 Clonard 0-7 Tribes (4x4)
21 1800 Boys PO 1 Clontarf 4-5 Drogheda
22 1830 Boys PO 2 Claremorris 3-6
Cathal Brugha  
23 1900 Girls PO 2 Clonard 3-5 Bangor
24 1930 Boys PO 3 Clontarf 11-6 Athlone
7th /8th / 9th play off
25 2000 Boys PO 4 Drogheda 0-7 Cathal Brugha 5th / 6th  play off
26 2030 Girls PO 3 Bangor 0-5 Tribes  
27 2100 Boys PO 5 Claremorris 6-4 Athlone 7th /8th / 9th  play off
  End 2130        
Monday 6th May -  Leisureland Pool
Matches 28-31, 35 & 36: 4 x 5 mins
Matches 32-34: 4x4 mins
1 time out
Match no Time Group White    Blue Comments
    Semi Finals  
28 930 Girls Semi 1 Clontarf 4-8 Cathal Brugha
29 1015 Girls Semi 2 Diamonds 12-3 St Vincents
30 1100 Boys Semi 1 St Vincents 3-14 Clonard
31 1145 Boys Semi 2 Corrib 15-5 North Dublin
32 1230 Boys PO 5 Clontarf 4-0 (w/o) Claremorris 7th /8th / 9th play off
  1300-14:45 Break - O'Connor Cup
    Bronze Medal Matches
33 1500 Girls Bronze Clontarf 7-4 St Vincents (4x4)
34 1530 Boys Bronze St Vincents 2-6 North Dublin (4x4)
    Finals
35 1600 Girls Final Cathal Brugha 8-6 Diamonds (4x5)
36 1645 Boys Final Clonard 7-5 Corrib (4x5)


The Tournament Information Pack can be downloaded here.


Additional Information from our Tournament Director:

  • Competition briefing at 1230 in NUIG Pool – room advised on arrival
  • All qualifying, quarter final, semi-final and final matches are 4 x 5 with 1 time out 
  • All place matches are 4 x 4 with 1 time out
  • All teams to be ready 15 minutes before appointed time
  • Match duration times may be adjusted/reduced if time is lost with delays on change overs etc
  • Warm up in NUIG will be restricted 
  • Warm up in Leisureland permitted in back pool with NO balls
  • Teams managers/coaches to ensure they conduct a nail check prior to attendance at first match 

Final Group Tables


Girls Group A
  Team P W D L F A GD Pts
Clontarf 3 3 0 0 23 11 12 9
St Vincents 3 2 0 1 24 18 6 6
Clonard 3 1 0 2 11 20 -9 3
Bangor 3 0 0 3 14 23 -9 0
Girls Group B
  Team P W D L F A GD Pts
Diamonds 2 2 0 0 18 7 11 6
Cathal Brugha 2 1 0 1 8 11 -3 3
Tribes 2 0 0 2 6 14 -8 0
Boys Group A
  Team P W D L F A GD Pts
St Vincents 2 2 0 0 27 8 19 6
North Dublin 2 1 0 1 25 10 15 3
Athlone 2 0 0 2 3 37 -34 0
Boys Group B
  Team P W D L F A GD Pts
Clonard 1 1 0 0 23 3 20 3
Claremorris 1 0 0 1 3 23 -20 0
Boys Group C
  Team P W D L F A GD Pts
Corrib 1 1 0 0 14 1 13 3
Drogheda 1 0 0 1 1 14 -13 0
Boys Group D
  Team P W D L F A GD Pts
Cathal Brugha 1 1 0 0 9 2 7 3
Clontarf 1 0 0 1 2 9 -7 0



Girls 5th - 7th Place
  Team P W D L F A GD Pts
5 Tribes 2 2 0 0 12 0 12 6
6 Bangor 2 1 0 1 5 8 -3 3
7 Clonard 2 0 0 2 3 12 -9 0
Boys 7th - 9th Place
  Team P W D L F A GD Pts
7 Clontarf 2 2 0 0 15 6 9 6
8 Claremorris 2 1 0 1 6 8 -2 3
9 Athlone 2 0 0 2 10 17 -7 0