Ireland Water Polo

Irish U17 Cups 2019


Congratulations St Vincents - U17 Girls and Boys Cups 2019 double champions

 
2019 Irish U17 Cup Champions - St Vincents
 
2019 Irish U17 Cup Champions - St Vincents
 
2019 Irish U17 Cup Silver Medalists - Diamonds
 
2019 Irish U17 Cup Silver Medalists - Corrib
 
2019 Irish U17 Cup Bronze Medalists - Tribes
 
2019 Irish U17 Cup Bronze Medalists - North Dublin
 
2019 Irish U17 Cup MVP - Cliona Colvin (St Vincents)
 
2019 Irish U17 Cup MVP - Adam Child (St Vincents)

The 2019 Irish U17 Cup Tournament took place at the Leisureplex in Lisburn over the weekend of January 25-27th 2019.


Medal Winners

Gold: St Vincents (Boys and Girls)

Silver: Diamonds (Girls) and Corrib (Boys)

Bronze: Tribes (Girls) and North Dublin (Boys)


Tournament Guide

Tournament Director Decky McKerr published the Tournament Guide and this is available to download here.


Draw & Groups

This year we had 8 teams entered into the Boys and 6 teams in the Girls competitions. These were drawn into groups at an NWPC Meeting in early January as follows:


Girls A Girls B Boys A Boys B
Tribes Bangor Cathal Brugha Cú Chulainn
Diamonds North Dublin Drogheda Clonard
Cathal Brugha St Vincents Corrib St Vincents
North Dublin Clontarf


Playing Times

All matches were 4 x 6 mins in the group stages and 4 x 7 mins in the semi final and final stages. One Timeout per team was permitted throughout the group stages and two timeouts in the semi finals and finals stages.


Match Schedule

The schedule of matches and the results were:

Friday 25th Jan
Game Time White Blue
1 1715 Boys A Cathal Brugha 15-2 Drogheda
2 1800 Boys B Cú Chulainn 2-9 Clonard
3 1845 Boys A Corrib 7-5 North Dublin
4 1930 Boys B St Vincents 11-5 Clontarf
Saturday 26 Jan
Game Time   White    Blue
5 0815 Girls A Tribes 1-2 Diamonds
6 0900 Girls B Bangor  6-7 North Dublin
7 0945 Boys A Cathal Brugha 3-27 Corrib
8 1030 Boys B Cú Chulainn 4-15 St Vincents
9 1115 Girls A Cathal Brugha 2-3 Tribes
10 1200 Girls B Bangor  4-11 St Vincents
11 1245 Boys A Drogheda  1-13 North Dublin
12 1330 Boys B Clonard 9-8 Clontarf
13 1415 Girls A  Cathal Brugha 6-11 Diamonds
14 1500 Girls B St Vincents  12-4 North Dublin
15 1545 Boys A Cathal Brugha 1-11 North Dublin
16 1630 Boys B Cú Chulainn 6-12 Clontarf
17 1715 Boys A Corrib 19-3 Drogheda
18 1800 Boys B St Vincents  9-5 Clonard
Sunday 27 Jan
Game Time   White    Blue
19 0830 Girls S/F 1 Diamonds 6-3 North Dublin
20 0930 Girls S/F 2 St Vincents 7-2  Tribes
21 1030 Boys S/F 1 Corrib  9-8 Clonard
22 1130 Boys S/F 2 St Vincents  10-5 North Dublin
23 1230 Girls 5th/6th P/o Cathal Brugha  16-7 Bangor
24 1330 Girls Bronze North Dublin 4-5  Tribes
25 1430 Boys Bronze Clonard  6-7 North Dublin
26 1545 Girls Final Diamonds  3-5 St Vincents
      Girls Medal Presentation    
27 1700 Boys Final Corrib  5-16 St Vincents
      Boys Medal Presentation    




The Group Tables finished as follows:


Girls Group A
  Team P W D L F A GD Pts
Diamonds 2 2 0 0 13 7 6 6
Tribes 2 1 0 1 4 4 0 3
Cathal Brugha 2 0 0 2 8 14 -6 0
Girls Group B
  Team P W D L F A GD Pts
St Vincents 2 2 0 0 23 8 15 6
North Dublin 2 1 0 1 11 18 -7 3
Bangor 2 0 0 2 10 18 -8 0
Boys Group A
  Team P W D L F A GD Pts
Corrib 3 3 0 0 53 11 42 9
North Dublin 3 2 0 1 29 9 20 6
Cathal Brugha  3 1 0 2 19 40 -21 3
Drogheda 3 0 0 3 6 47 -41 0
Boys Group B
  Team P W D L F A GD Pts
St Vincents  3 3 0 0 35 14 21 9
Clonard 3 2 0 1 23 19 4 6
Clontarf 3 1 0 2 25 26 -1 3
Cú Chulainn 3 0 0 3 12 36 -24 0