Ireland Water Polo

National U19 Cups 2018

Congratulations to St Vincents who completed a fantastic double at the Irish Under 19 Cups

 
2018 Irish U19 Cup Champions - St Vincents
2018 Irish U19 Cup MVP - Aoife Hennessy
 
2018 Irish U19 Cup Champions - St Vincents
2018 Irish U19 Cup MVP - Shane O'Brien

The National U19 Cup competitions for Boys and Girls born in 1999 and later were played over three days in UL Sport on Friday 23rd, Saturday 24th and Sunday 25th November 2018.


Congratulations and many thanks to Tournament Director Eamon Caulfield and his team as well as Alan Ward and his team at UL Sport for putting on what was a well-organised and exciting tournament. 


The details are:


Tournament Guide

Tournament Director Eamon Caulfield has issued a detailed Tournament Guide which can be downloaded here.


Boys

There were 9 teams entered which structures the competition into 4 x Groups.

Group A was a 3-team group and Groups B, C and D were 2-team groups. The top two teams in Group A progressed to the quarterfinals and each team in groups B, C, D also progressed into the quarterfinals.


Girls

There were 6 teams entered which structured the competition into 2 groups of 3 teams each played on a round robin basis with the top two teams in each group contesting the semi-finals.

The 3rd team in each group played a third team play off match on Sunday immediately before the Girls final.


Competition Draws


Boys

Group A

Group B

Group C

Group D

North Dublin

Drogheda

Corrib

Cathal Brugha

Cu Chulainn

Sandycove

Clontarf

St Vincents

Clonard

 

 


Girls


Group A

Group B

Tribes

Donegal Diamonds

Cathal Brugha

St Vincents

Clontarf

North Dublin




The Schedule of Matches and Results was:


Friday 23rd November 
Game  Time Group  White    Blue
1 1700 Girls A Tribes  11-5 Clontarf
2 1800 Girls B Diamonds 10-11 St Vincents
3 1900 Boys A North Dublin 12-11 Cú Chulainn
4 2000 Boys B Drogheda  14-8 Sandycove
Saturday 24th November
Game  Time Group  White  Blue
5 830 Boys A North Dublin 2-17 Clonard
6 930 Girls A Clontarf 15-6 Cathal Brugha
7 1030 Girls B St Vincents 19-3 North Dublin
8 1130 Boys C Corrib 14-4 Clontarf
9 1230 Boys A Cú Chulainn 3-20 Clonard
10 1330 Boys D Cathal Brugha 3-12 St Vincents
11 1430 Girls A Tribes 12-6 Cathal Brugha
12 1530 Girls B Diamonds 12-4 North Dublin
13 1630 Boys QF2 Drogheda 16-6 Clontarf
14 1730 Boys QF3 Corrib 9-2Sandycove
15 1830 Boys QF1 Clonard14-7 Cathal Brugha
16 1930 Boys QF4 St Vincents 16-3 Nth Dublin
Sunday 25th November
Game  Time Girls/Boys White  Blue
17 900 Girls SF1 Tribes 7-6 Diamonds
18 1000 Girls SF2 St Vincents 16-8 Clontarf
19 1100 Boys SF1 Clonard 6-9 Drogheda
20 1200 Boys SF2 Corrib9-9
(11-13 after pens)
St Vincents
21 1300 Girls Cathal Brugha 14-4 North Dublin
22 1430 Girls Final  Tribes 2-8 St Vincents
23 1600 Boys Final  Drogheda 6-6
(6-9 after pens)
St Vincents



The final Group standings were:

Girls Group A
  Team P W D L F A GD Pts
Tribes 2 2 0 0 23 11 12 6
Clontarf 2 1 0 1 20 17 3 3
Cathal Brugha 2 0 0 2 12 27 -15 0
Girls Group B
  Team P W D L F A GD Pts
St Vincents 2 2 0 0 30 13 17 6
Diamonds 2 1 0 1 22 15 7 3
North Dublin 2 0 0 2 7 31 -24 0
Boys Group A
  Team P W D L F A GD Pts
Clonard 2 2 0 0 37 5 32 6
North Dublin 2 1 0 1 14 28 -14 3
Cú Chulainn 2 0 0 2 14 32 -18 0
Boys Group B
  Team P W D L F A GD Pts
Drogheda 1 1 0 0 14 8 6 3
Sandycove 1 0 0 1 8 14 -6 0
Boys Group C
  Team P W D L F A GD Pts
Corrib 1 1 0 0 14 4 10 3
Clontarf 1 0 0 1 4 14 -10 0
Boys Group D
  Team P W D L F A GD Pts
St Vincents 1 1 0 0 12 3 9 3
Cathal Brugha 1 0 0 1 3 12 -9 0